Bitcoin i Libra mogą konkurować korzystnie w globalnym klimacie finansowym, ponieważ kilka banków centralnych planuje uwolnienie swoich walut cyfrowych.

Raghuram Rajan, były gubernator Indyjskiego Banku Rezerw, jest optymistą co do przyszłości niektórych kryptokurwalut. Według Rajana zarówno Bitcoin Code, jak i Libra mogą znaleźć miejsce na światowym rynku finansowym, gdy banki centralne zaczną emitować swoje własne waluty cyfrowe.

Według raportu CNBC, Rajan określił Bitcoin jako „aktywo spekulacyjne“, a Librę jako token transakcyjny. Gubernator ujawnił to podczas rozmowy z CNBC Beyond the Valley Podcast. Powiedział, że Bitcoin i Libra mogą znaleźć miejsce, kiedy banki centralne zaczną emitować swoje własne waluty cyfrowe:

„Więc wydaje mi się, że różne prywatne waluty będą robić różne rzeczy i może być tak, że Bitcoin ma wartość idącą w przód, tak samo jak sklep z wartością, lub jako aktywo spekulacyjne“. Podczas gdy Libra może być rodzajem waluty, która jest używana do transakcji“.

Bitcoin i Libra w konkurencji z bankami centralnymi

Do tej pory banki centralne na całym świecie pracowały nad własnymi cyfrowymi walutami. Od tego czasu kilku ekspertów w dziedzinie kryptografii chwaliło ten rozwój. Jeden z czołowych menadżerów w Visa uważa, że waluta cyfrowa Banku Centralnego (CBDC) jest jednym z najważniejszych trendów w przyszłości płatności. Cuy Sheffield ujawnił to w zeszłym miesiącu na tweetrze.

Ponadto, CBDC najprawdopodobniej wpłynie na cały system finansowy. W przeciwieństwie do walut fiat, nie będzie centralnego organu zarządzającego odpowiedzialnego za emisję.

W ciągu ostatnich kilku lat People’s Bank of China rozwijał swoją własną cyfrową walutę. W kwietniu Chiny rozpoczęły wreszcie testy swojej cyfrowej waluty na obszarze Xiong’an. Wśród 19 firm, które uczestniczyły w procesie w tym czasie, były McDonald’s i Subway. Ostatnio raport Technode ujawnił, że Chiny rozszerzają swój program pilotażowy w zakresie waluty cyfrowej o nowe regiony testowe.

Bitcoin i Libra
Od momentu wprowadzenia na rynek w 2009 roku, Bitcoin spotkał się z dużą krytyką. Wiele razy ludzie odrzucali monetę króla jako atut spekulacyjny. Jednym z długoletnich krytyków Bitcoin’a jest dyrektor generalny Berkshire Hathaway i prezes Warren Buffett. W przeszłości opisywał on ten atut za pomocą kilku zniechęcających określeń, takich jak „miraż“, „nie waluta“ i „tulipany“.

Zaprojektowana przez Facebooka Libra będzie wspierana przez amerykańskie papiery skarbowe i koszyk walutowy po jego wprowadzeniu na rynek. Dzięki temu cena Libry będzie stabilna, w przeciwieństwie do niestabilności z Bitcoinem.

David Marcus, szef projektu Libra, wyraził swoje podekscytowanie postępami Libry:

„Podekscytowany postępami Libry w ciągu ostatnich 9 miesięcy. Wciąż myślę o wszystkich ludziach i małych firmach, którzy mogliby skorzystać z już działającej sieci Libra Network – szczególnie teraz, w czasach bezprecedensowych trudności“.

Von